Zřícenina hradu Drahotuše
Hranice
Skromné zříceniny hradu Drahotuše se nacházejí 0,5 km severně od obce Podhoří. Na volně přístupný hrad turistu z obce zavede turistické značení.Historie hraduHrad nechal vystavět bývalý přerovský purkrabí a moravský maršálek Bohuš, syn Crhy z Ceblovic, ve druhé polovině 13. století. V písemných pramenech je poprvé uveden roku 1278. Dnes se soudí, že na přelomu 13. a 14. století se hradu zmocnil F…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Hranice
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Přerov
- Obec
- Hranice
- Telefon
Skromné zříceniny hradu Drahotuše se nacházejí 0,5 km severně od obce Podhoří. Na volně přístupný hrad turistu z obce zavede turistické značení.
Historie hradu
Hrad nechal vystavět bývalý přerovský purkrabí a moravský maršálek Bohuš, syn Crhy z Ceblovic, ve druhé polovině 13. století. V písemných pramenech je poprvé uveden roku 1278. Dnes se soudí, že na přelomu 13. a 14. století se hradu zmocnil Friduš z Linavy a podnikal odtud loupeživé výpravy. Ve Zbraslavské kronice se k roku 1312 píše o zboření Fridušova hradu, což byly s velkou pravděpodobností právě Drahotuše. Hrad byl později opraven a Bohušovi potomci jej roku 1371 zapsali moravskému markraběti Janovi Jindřichovi. Markrabě Jošt Drahotuše před rokem 1408 zastavil Ctiborovi z Cimburka a král Václav je roku 1416 prodal Lackovi z Kravař. Po husitských válkách na nově opevněném hradě postupně sídlili loupeživí rytíři Boček Puklice z Pozořic, Vok ze Sovince a Jan Zub z Moravan. V roce 1476 Ctibor Tovačovský z Cimburka prodal hrad Vilémovi z Pernštejna, následně byl připojen k hranickému panství a velmi rychle pustl.
Podoba hradu
Původní hrad se skládal z bergfritu, stojícím na nejohroženějším místě v čele hradu, dvouprostorového paláce při východní straně hradby a dvou menších budov či jedné větší při jižní straně hradby. Je možné že byl hrad příčnou hradbou rozdělen na dvě části. Z hlavního paláce se dodnes dochovaly zdi do výše přibližně jednoho metru, věž je patrná pouze v základech a její zdivo je rozmetáno po okolí, pravděpodobně následkem jejího odstřelu při boření hradu koncem 15. století. Dále jsou znatelné části hradby. Počátkem 15. století byla postavena parkánová hradba, která na jihu obkroužila i menší předhradí. V jejím jihovýchodním nároží byla vystavěna věžovitá brána, z níž se dochoval zlomek zdiva. Za loupeživých "majitelů" v polovině 15. století bylo hradní opevnění posíleno výstavbou několika obranných prvků v linii před bergfritem, jenž měly chránit níže položený hrad. Vznikla tak zděná šíjová bašta, dva šíjové příkopy a za nimi dřevohlinité pevnůstky.
Tipy na výlet
Podívat se můžete na zříceninu hradu Puchart, železniční viadukt Jezernice, zříceninu hradu Helfštýn, pozdně renesanční zvonici v Lipníku nad Bečvou nebo kaple sv. Josefa a kostel sv. Jakuba Většího také v Lipníku nad Bečvou.
Ubytovat se můžete v Lipníku nad Bečvou.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21414 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Zlaté trhy pro všechny 2024 - Přerov
20.12.2024 - 22.12.2024
Výstaviště Přerov
Tradiční české vánoční trhy na výstavišti. Poslední adventní víkend.