Jeskyně Na Pomezí
Lipová-lázně
Jeskyně Na Pomezí se nachází asi 5 km severozápadně od města Jeseník při silnici vedoucí na Žulovou.Jeskyně je svoji délkou a rozsahem největším krasovým systémem vzniklým v krystalických vápencích v ČR. Krasové procesy vytvářející jeskyni Na Pomezí začaly ve třetihorách. Prosakující voda svoji erozní činností rozšiřovala trhliny ve vápencích a vytvářela první úseky jeskyně. Ty se postupně spojov…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Lipová-lázně
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Jeseník
- Obec
- Lipová-lázně
- Telefon
Jeskyně Na Pomezí se nachází asi 5 km severozápadně od města Jeseník při silnici vedoucí na Žulovou.
Jeskyně je svoji délkou a rozsahem největším krasovým systémem vzniklým v krystalických vápencích v ČR. Krasové procesy vytvářející jeskyni Na Pomezí začaly ve třetihorách. Prosakující voda svoji erozní činností rozšiřovala trhliny ve vápencích a vytvářela první úseky jeskyně. Ty se postupně spojovaly, rozšïřovaly a zahlubovaly. S příchodem čtvrtohor docházelo k promrzání vápencového masivu. Led v puklinách jej trhal místy až do hloubky 20 m. Jinde docházelo k úplnému rozrušení vápencových vrstev a řícení bloků do nižších prostor. Jeskyně Na Pomezí není izolovanou jeskyní, ale je součástí málo známého a rozsáhlého krasového systému, který prostupuje celým masivem vrchu Smrčník. Část tohoto systému byla zničena při dobývání vápence v blízkém lomu. Jeskyni tvoří úzké a místy vysoké chodby, které se v křížení rozšiřují v dómy. Typické jsou zde nátekové útvary vytvařející kaskády a členité krápníky.
Prohlídková trasa měří 350 m, trvá zhruba 45 minut a navštívíme tyto místa:
Ledový dóm – prostora pojmenovaná podle několik metrů vysokého sintrového náteku na stěně, jenž se podobá zmrzlému vodopádu. V nejnižší úrovni prostory uvidíme největší stalagnát této jeskyně "Maják".
U smuteční vrby – místo jejímž dominantou je krápníková výzdoba připomínající rostoucí smuteční vrbu na okraji sintrového jezírka. Také zde uvidíme několik uměle osazených krápníků přenesených sem z míst, kde musely být kvůli zpřístupnění odlomeny (Šikmá věž v Pise, Praděd a Turecký hřbitov).
Římské lázně – prostora ve které uvidíme překrásné sintrové hráze a impozantní prozářené sintrové záclony.
Bílý dóm – dóm jehož stěny zdobí sintrové náteky a ve stropní části uvidíme sněhobílé stalaktity
Královský dóm – prostora vysoká 25 m vzniklá zřícením stropů dvou jeskynních pater. V horním patře se nachází zimoviště netopýrů a vrápenců.
Dóm U kazatelny – zde uvidíme symbol jeskyně – "zkamenělý pes" což je sintrový útvar, který se vytvořil na úlomku dřeva. Jinak je zde možno vidět další útvary připomínající například Eskymák v kajaku nebo ženu s dítětem v náručí.
Bahenní dóm – poslední zastavení na trase je v prostoře do které se dostali objevitelé jeskyně v roce 1949.
Jeskyně je přístupná od dubna do října, dle své otevírací doby. U vstupu do jeskyně se nachází parkoviště.
Prohlídka sepsána podle brožury vydané Správou jeskyní ČR.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 22219 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz