Javoříčské jeskyně
Luká
Podzemní systém vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Vytvořily se v ostrůvku devonských vápenců. Na jejich vývoji se výraznou měrou podílel potok Špraněk. Některé části byly známy již odnepaměti. První písemná zmínka pochází z roku 1873 od nezmáného autora. Podstatné části byly objeveny v roce 1938. Zpřistupněny byly v roce 1939. Délka známých chodeb dosahuje 4 km. Veř…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Luká
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Olomouc
- Obec
- Luká
- Telefon
- Web
- http://www.caves.cz
Podzemní systém vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Vytvořily se v ostrůvku devonských vápenců. Na jejich vývoji se výraznou měrou podílel potok Špraněk. Některé části byly známy již odnepaměti. První písemná zmínka pochází z roku 1873 od nezmáného autora. Podstatné části byly objeveny v roce 1938. Zpřistupněny byly v roce 1939. Délka známých chodeb dosahuje 4 km. Veřejnosti nepřístupné spodní patro tvoří složitý labyrint chodeb propojených propastmi, spadající až do hloubky 60 metrů, není dodnes zcela prozkoumáno.
Jeskyně nabízí dvě prohlídkové trasy. Kratší měří 360 m (doba prohlídky 40 min.) a delší měří 790 m (doba prohlídky 60 min.)
Popis prohlídky
Návštěvníci vstupují umělým vchodem do Suťového dómu. Mohutná prostora s rozlohou 2000 m2 souvisí s propastí Zátvořice a má překrásnou bohatou krápníkovou výzdobu. Zvláště stropní část je působivá lesem stalaktitů různých forem a velikostí. Dno pokrývá balvanitá suť, kde je možno spatřit sněhobílé nátekové kupy. Ze Suťového dómu ústí propast Lví jáma, jejíž celková hloubka je 60 metrů. Prohlídková trasa pokračuje překrásně zdobenou vysokou chodbou do impozantního Dómu gigantů. Podlouhlé prostoře dominují přes 4 metry vysoké stalagmity a stěna zdobená sintrovými náteky, tzv. Niagarský vodopád. Krásný pohled na dóm Gigantů skýtá visuté schodiště, které návštěvníky zavede do Pohádkových jeskyní. Chodby menších rozměrů však zdobí neméně bohatá krápníková výplň. V Pohádkových jeskyních je možné spatřit např. tenké brčkovité stalaktity, kulovité, tzv. sférolitické stalaktity a unikátní průsvitný útvar "Záclona". Chodba Pohádkových jeskyní vede do Svěcené díry, kde končí krátká prohlídková trasa. Dlouhá prohlídková trasa pokračuje přes tzv. Panenskou jeskyni do tří na sebe navazujících chodeb Jeskyní míru: chodby Špraněcké, Vojtěchovské a Březinské. Tyto prostory mají již odlišný charakter. 1 - 4 metry široké a místy až 10 vysoké chodby mají také bohatou krápníkovou výzdobu. Typickou krápníkovou formou Jeskyní míru jsou excentrické krápníky, tzv. heliktity, které je možné spatřit zvláště ve stropních částech chodeb. Chodba se lomí v Závrtovém dómu, kde se prostory rozvětvují různými směry. Podle jedné teorie zde docházelo k dávnému soutoku potoků Špraňku a Javořičky, forma některý prostor však ukazuje spíše na rozvodí. Pravděpodobně tu asi docházelo k oběma hydrografickým variantám v různých vývojových fázích jeskyně. Kolem útvaru U koně a odbočky k Černé propasti projdou návštěvníci do uměle proražené výstupní štoly. (dle internetu Správy jeskyní ČR)
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 20309 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Andělské Vánoce 2024 - Olomouc
30.11.2024 - 01.12.2024
Výstaviště Flora Olomouc
Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit unikátní prodejní výstavu. Andělské Vánoce 30. 11. - 1. 12. 2024 -…