Zámek Světlá nad Sázavou
Světlá nad Sázavou
Novorenesanční zámek Světlá nad Sázavou je významnou dominantou stejnojmenného městečka na Havlíčkobrodsku, v kraji Vysočina.Historie zámkuHistorie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy.V roce 1429 připadlo světelské panství rodu Trčků z Lípy a roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Zámecká 1, Světlá nad Sázavou
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Havlíčkův Brod
- Obec
- Světlá nad Sázavou
- Telefon
- +420 569 333 558
- info@zameksvetla.cz
- Web
- https://zameksvetla.cz/
- https://www.facebook.com/zameksvetla/
Fotogalerie k článku
Novorenesanční zámek Světlá nad Sázavou je významnou dominantou stejnojmenného městečka na Havlíčkobrodsku, v kraji Vysočina.
Historie zámku
Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy.
V roce 1429 připadlo světelské panství rodu Trčků z Lípy a roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy přestavět stávající tvrz na lovecký zámek a to již v renesančním stylu. Z této doby pochází dochovaný latinský nápis, nad portálem na jižním průčelí, který v českém jazyce
zní: "Není pokoje na tomto světě, Burian Trčka z Lípy, první komoří císařský, 1567." Trčkové tu sídlili až do roku 1636, kdy byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře.
Po třicetileté válce se zde vystřídalo několik majitelů. Důležitým byl od roku 1668 Jan Bartoloměj z Vernieru, neboť světelský zámek rozšířil o dnešní východní křídlo.
V roce 1722 se stal zámek majetkem rodu Černínů. František Antonín Černín pokračoval v dalších úpravách zámku v duchu baroka. Východní křídlo bylo obohaceno o sochařskou výzdobu, arkády v prvním patře a rodové erby. Stavební úpravou prošel i zámecký park.
Další přestavba proběhla v letech 1774-1775, kdy na zámku působil rod Kolovratů Krakovských.
Vojenský lazaret
V roce 1809 přestal zámek sloužit svému původnímu účelu, a na nějaký čas se proměnil ve vojenskou nemocnici.
Novým majitelem zámku se stal v roce 1817 hrabě František Josef Zichy, který uzavřel zámecké nádvoří a provedl stavební úpravy v empírovém stylu. Rytířský sál a ostatní místnosti v prvním patře nechal vyzdobitštuky.
V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidů. Ti si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše, jehož úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Pouze k západnímu křídlu přistavěl v novorenesančním slohu věžičku, balkon nad hlavním vstupem a na nádvoří nahradil okna řadou arkád.
Svatošovou přestavbou tehdy zámek získal svou dnešní podobu. Vznikla jednopatrová historizující budova o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélné nádvoří s kašnou. Na stavbě jsou jasné novorenesanční, klasicizující či empírové prvky.
Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Brzy na to se zámek stal majetkem továrníka Richarda Morawetza. Ten však musel ještě před válkou opustit Čechy a tak zámek využila ke svým účelům německá posádka. Od roku 1949 se na zámku usídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011 a od léta 2007 se ve východním křídle zámku nachází Muzeum Světelska.
Současnost zámku
Zámek ve Světlé nad Sázavou v roce 2014 poprvé v historii otevřel své brány široké veřejnosti a je odhodlán stát se kulturním centrem nejen světelského regionu, ale v budoucnu i kulturní perlou České republiky.
Zámek je kulturní památkou registrovanou Ministerstvem kultury ČR. V roce 2013 zámek změnil majitele, pro které je nyní hlavním cílem zachování kulturního dědictví pro budoucí generace. Zámek postupně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, avšak veřejnosti své brány nezavírá.
Během letní sezóny mimo klasickou muzejní činnost se v areálu zámku a parku odehrávají různé zábavní programy pro děti i dospělé, včetně festivalů, koncertů, výstav a jiných akcí.
V současné době je možné na zámku navštívit několik expozic:
1. První muzejní okruh seznámí návštěvníky s Expozicí historického evropského skla (období od raného baroka až do konce 19. století).
Expozice je umístěna v náročně opravených zámeckých interiérech barokního křídla zámku. V rámci této výstavy se návštěvníci také seznámí s historií zámku, nejvýznamnějšími šlechtickými rody, které měly největší vliv na rozvoj řemesel v regionu (sklo, kámen, granáty) a zanechaly významnou stopu v historii.
2. Druhý muzejní okruh představí návštěvníkům ojedinělou expozici historických hodin ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha, vyrobených v období od raného baroka do konce 19. století. Druhou část okruhu tvoří sbírka obrazů a polychromovaných soch z období baroka, která je zapůjčena z Muzea Vysočiny Třebíč. Expozice je umístěna v zámeckých interiérech části renesančního a empírového křídla zámku a je doplněna ukázkou soukromých sbírek majitelů zámku (sklo, keramika, bronzové sochy).
3. Pohádkový okruh "Na Sázavě" je určen pro děti, které se interaktivním způsobem seznámí s posázavskými pověstmi.
4. "Dětské království" je každoročně obnovovaná expozice pro děti i dospělé. Můžete zde vidět starožitné hračky a panenky, modely hradů a zámků a další.
Od sezony 2017 jsou v provozu zážitkové hry Exit games na téma starořeckých bájí. Únikové místnosti jsou ideální pro rodiny s dětmi nebo skupinky dětí ve věku 10-18 let.
Kavárna Ladurée se nachází ve zrenovovaných prostorách renesančního křídla zámku. Návštěvníkům nabízí výběr domácích dortů a dalších dobrot, na kterých si můžete pochutnat s dobrou kávou, čokoládou nebo jinými nápoji. Občerstvit se můžete v příjemném prostředí interiéru kavárny nebo na zámeckém nádvoří u kašny za zvuků klasické hudby.
Zámek nabízí ubytování v zámeckých apartmánech, které se nachází v renesančním křídle zámku s jedinečným výhledem do zámeckého parku.
Příjemnou atmosféru navodí vybavení pokojů v klasickém zámeckém stylu.
Na zámek navazuje upravený anglický park o rozloze 18 hektarů s kaskádou rybníků, který je vhodný k procházkám po upravených cestičkách.
Otevírací doba
Zámecké prohlídkové okruhy
červen a září: so - ne 10-17h
po - pá: na objednávku
červenec - srpen: út - ne 10-17h
říjen - květen: po – ne: na objednávku
Kavárna Ladurée:
červen: so - ne: 10-17h
červenec - srpen: út - ne 10-17h
září – květen: zavřeno
O státních svátcích je zámek uzavřen bez ohledu na otevírací dobu. Zámek si vyhrazuje právo upravit otevírací dobu s ohledem na konání kulturních či společenských akcí.
Prohlídky začínají každou celou hodinu, první v 10h, poslední v 16h.
Pokladna je otevřena od 9:45. V mimosezónním období jsou prohlídky možné na objednávku a to v dostatečném časovém předstihu. Mimosezónní prohlídky o víkendech jsou možné pouze při minimálním počtu 10 lidí nebo při minimální platbě za vstupné 1000 Kč.
CENÍK VSTUPNÉHO 2018
Expozice historického evropského skla
dospělí 110 Kč
důchodci, studenti do 26 let 65 Kč
děti do 15 let 55 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 295 Kč
Expozice historických hodin, obrazů a soch
dospělí 110 Kč
důchodci, studenti do 26 let 65 Kč
děti do 15 let 55 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 295 Kč
Expozice historického evropského skla + Expozice historických hodin, obrazů a soch
dospělí 180 Kč
důchodci, studenti do 26 let 105 Kč
děti do 15 let 90 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 480 Kč
Expozice Dětské království
dospělí 60 Kč
děti do 15 let 35 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 155 Kč
Pohádkový okruh Na Sázavě
dospělí 60 Kč
děti do 15 let 35 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 155 Kč
Dětské království + Na Sázavě
dospělí 100 Kč
děti do 15 let 60 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 270 Kč
Děti do 3 let mají vstup do všech prohlídkových okruhů zdarma.
Nárok na snížené vstupné mají senioři nad 65 let, studenti do 26 let, držitelé ZTP a ZTP/P, děti ve věku 4-15 let.
Příplatek za cizojazyčný výklad pro organizované skupiny návštěvníků je
1000 Kč / skupina.
Zámek si vyhrazuje právo upravit výši vstupného či otevírací dobu s ohledem na konání kulturních či společenských akcí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19956 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz