Benediktinský klášter a zámek Třebíč
Třebíč
Bývalý benediktinský klášter u kostela Nanebevzetí P. Marie přestal sloužit svému účelu v 16. století. Tehdy byl přestavěn na šlechtické sídlo a započala jeho zámecká historie. Přitom nebýt kláštera, nebyla by ani Třebíč, protože právě mniši byli prvními osadníky tohoto kraje. Opatství založila kolem roku 1101 moravská údělná knížata, bratři Oldřich Brněnský a Litold Znojemský. V těchto místech s…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- 1, Třebíč
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Třebíč
- Obec
- Třebíč
- Telefon
Bývalý benediktinský klášter u kostela Nanebevzetí P. Marie přestal sloužit svému účelu v 16. století. Tehdy byl přestavěn na šlechtické sídlo a započala jeho zámecká historie. Přitom nebýt kláštera, nebyla by ani Třebíč, protože právě mniši byli prvními osadníky tohoto kraje. Opatství založila kolem roku 1101 moravská údělná knížata, bratři Oldřich Brněnský a Litold Znojemský. V těchto místech se pomyslně stýkaly hranice jejich údělů. Opatství bylo zamýšleno jako místo pro poslední odpočinek Konrádovy rodové větve. Klášter, díky své poloze na křižovatce obchodních cest, plnil i funkci strážní. První řeholníci byli Němci a kostel zasvětili sv. Benediktovi. Do začátku dostal klášter od svých fundátorů velký majetek a díky tomu velmi rychle rostlo jeho bohatství i vliv. Proto se mohlo v letech 1220-70 přistoupit k přestavbě klášterních budov na kamenné a také byla postavena bazilika Nanebevzetí P. Marie. Vznikla tak trojkřídlá budova kláštera, jež společně s bazilikou vytvořila čtvercový půdorys areálu. Klášter se stal střediskem vzdělanosti v kraji, provozoval pestrou kolonizační činnost a jeho majetek nadále rostl. To byl důvod mnohých útoků na klášterní zboží. Zde musíme hledat příčinu proč třebíčský klášter na konci 14. století začal hospodářsky uvadat. Tento stav ještě prohloubily husitské války. Přestože se řeholníci aktivně bránili, dobytí a plenění kláštera nezabránili.
Opatství se pokusilo budovy opravit a vykoupit zastavěné vesnice, díky tomu ovšem dluhy stále narůstaly. Významnou postavou dějin kláštera je opat Trojan. Za jeho opatství v polovině 15. století byl klášter dobudován jako mohutná pevnost. Byly postaveny hradby, bašty a věže. Proto sehrál významnou úlohu za česko-uherských válek mezi Matyášem Korvínem a Jiřím z Poděbrad. Mniši se postavili na stanu Jiříka a nalezli v něm útočiště jeho vojáci. Matyáš ovšem klášter oblehl, dobyl a pobořil. Část řeholníků Třebíč opustila, ti co zůstali živořili. V roce 1472 byl zvolen poslední opat Tiburtius II. Mnišská kapitola se začal chýlit ke konci. V roce 1490 bylo třebíčské panství zastaveno Vilémovi z Pernštejna. Ten zastavené statky vykoupil a klášter začal značnými náklady opravovat. Jeho smrt znamenala pro působení řeholníků konec. Nový majitel Arkleb Černohorský z Boskovic mnichy vyhnal a poté co se klášter dostal na konci 16. století znovu dodržení Pernštejnů, byl přestavěn na renesanční zámek. Tím se započala světská kapitola areálu.
Po roce 1629 získali Třebíč Valdštejnové, kteří ji drželi více než 300 let. Ti začali objekt využívat zejména hospodářsky. V kostele byl zřízen pivovar a později sýpka. Za jejich držení se také areál dočkal barokní přestavby, vznikl hlavní zámecký sál a v roce 1704 byl presbytář kostela upraven na zámeckou kapli, jež byla zasvěcena sv. Prokopovi. V tom roce totiž uběhlo právě 500 let od jeho kanonizace. V roce 1722 byla pod vedením F.M. Kaňky rekonstruována bazilika v duchu barokní gotiky. Zámek byl zkonfiskován v roce 1945. Své prostory v zámku po důkladných stavebních úpravách našlo Západomoravské muzeum. Dnes si lze v areálu prohlédnout zbytky opevnění kláštera, křížovou chodbu, zámecké interiéry, baziliku sv. Prokopa a expozici moravských vltavínů, hornin a minerálů, dýmek, třebíčského betlemářství a lidového umění Horácka.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 18460 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Průvod andělů s betlémským světlem …
22.12.2024 - 22.12.2024
Bazilika sv. Prokopa,…
Historicky první Průvod andělů s Betlémským světlem.