Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova
Podmolí
Mohutné zříceniny Nového Hrádku se vypínají na skalnaté šíji ostrohu vybíhajícího do ostrého meandru řeky Dyje přibližně 2,5 kilometru jižně od obce Lukov. Hrad je přístupný v otevíracích hodinách a z obce k němu vede turisticky značená cesta.Historie hraduPřímé zprávy o založení hradu nemáme, ale z nepřímých vyplývá, že Nový Hrádek založil jakožto lovecký hrad moravský markrabě Jan Jindřich po r…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Podmolí
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Znojmo
- Obec
- Podmolí
- Telefon
Mohutné zříceniny Nového Hrádku se vypínají na skalnaté šíji ostrohu vybíhajícího do ostrého meandru řeky Dyje přibližně 2,5 kilometru jižně od obce Lukov. Hrad je přístupný v otevíracích hodinách a z obce k němu vede turisticky značená cesta.
Historie hradu
Přímé zprávy o založení hradu nemáme, ale z nepřímých vyplývá, že Nový Hrádek založil jakožto lovecký hrad moravský markrabě Jan Jindřich po roce 1358. Jeho dědic, markrabě Jošt, byl zadlužen, a proto hrad roku 1403 prodal Přechovi z Kojetic. Není zcela jisté, zda nové boční předhradí postavil ještě Jošt, nebo až Přech. Okolo roku 1419 hrad zdědil Přechův zeť, rakouský pán Osvald z Eytzingu. Jeho potomci o sto let později hrad dostavěli do konečné rozlohy. Následně hrad drželi páni z Kunštátu (1521–1549), Krajířové z Krajku (1549–1560) a Dietrichštejnové (1568–1600). Právě Dietrichštejnové panství s Novým Hrádkem připojili k vranovskému a hrad počal pustnout. Konečnou zkázu mu přinesli Švédové v roce 1645. V 19. století byla v předhradí postavena hájovna. Od novodobých devastujících zásahů hrad zachránilo zřízení hraničního pásma v jeho okolí.
Dispozice hradu
Původní hrad tvořil dvojitý prstenec hradby oválných půdorysů. Hlavní obytnou budovou byl dvojprostorový palác při severozápadní straně. Nalevo od něj byly vyhloubeny dvě cisterny na vodu a za nimi se nacházel ještě jeden menší obytný objekt. Na opačné straně nádvoří pak byla pravděpodobně hradní kuchyně a kaple. Vně jádra stával ještě pětiboký přístavek s bránou. Počátkem 15. století vzniklo malé boční předhradí, přístupné po mostě, jehož mostovka se opírala o dva zděné pilíře. Předhradí obsahovalo věž, chránící vstup, a podélné hospodářské stavení. V průběhu 15. a počátkem 16. století pak za Eytzingů vzniklo velké předhradí, původně sloužící k posílení obrany hradu, později byly k baště v jeho čele přistavěny dva malé paláce a celý takto vzniklý komplex sloužil k obývání. Dnes jsou zde k vidění rozlehlé zříceniny.
Tipy na výlet
V nedalekém Znojmě se nachází celá řada památek, jako například Památník Prokopa Diviše,dominikánský klášter, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše, rotunda sv. Kateřiny a Jihomoravské muzeum nebo Znojemský hrad. Ve Znojmě najdete i barokní zámek.V Hlubokých Mašůvkách je k vidění barokní kostel Navštívení Panny Marie. Navštívit můžete rovněž zámek Plaveč, zříceninu hradu Lepikus, rotundu Nanebevzetí Panny Marie, zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice.
Ubytovat se můžete přímo ve Znojmě.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21461 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz