Zámek Šlapanice
Šlapanice
Zámek ve městě Šlapanice stojí poblíž pěkného náměstí. Dnes se jedná o budovu gymnázia, prostý obdélníkový objekt s vysokým štítem nad vchodem. Historie zámku Zámek byl postaven v první polovině 18. století. Za majitele správce Kajetána Blümegena došlo k přestavbě objektu na jednopatrovou budovu, kterou využíval jako venkovské sídlo. Po správcově smrti se tento již zámek stal …
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Šlapanice
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Brno-venkov
- Obec
- Šlapanice
- Telefon
Zámek ve městě Šlapanice stojí poblíž pěkného náměstí. Dnes se jedná o budovu gymnázia, prostý obdélníkový objekt s vysokým štítem nad vchodem.
Historie zámku
Zámek byl postaven v první polovině 18. století. Za majitele správce Kajetána Blümegena došlo k přestavbě objektu na jednopatrovou budovu, kterou využíval jako venkovské sídlo. Po správcově smrti se tento již zámek stal majetkem zámeckého zahradníka, který jej prodal olomoucké kapitule, a ta jej roku 1781 prodala řádu paulánů, kteří se do Šlapanic přistěhovali z Vranova. Vznikl zde tedy klášter, který však byl po třech letech zrušen císařem Josefem II. a pauláni se museli vrátit zpět na Vranov. Od roku 1786 po 1796 vlastnilo šlapanický zámek pět soukromých majitelů. Roku 1805 kvůli Bitvě u Slavkova byl zámek využíván jako polní nemocnice, v roce 1807 se zde umístnila textilní továrna a roku 1812 se z budovy stala První brněnská strojírna. Roku 1836 byla továrna zrušena. Po krátkém čase budovu koupil továrník Strakosch, který přispěl ke zničení objektu. Až po roce 1899 budovu koupila obec Šlapanice. V roce 1901 začala v bývalém zámku výuka, od roku 1909 sloužila jako chlapecká měšťanka. Roku 1947 se začala vyučovat i hudební škola. Místní gymnázium bylo otevřeno v zámeckém areálu až v roce 1993.
Tipy na výlet
V Brně a jeho okolí najdete Technické muzeum, Mendelianum, Uměleckoprůmyslové muzeum, Dům pánů z Kunštátu, Biskupský dvůr, Dětské muzeum či Památník Leoše Janáčka. V okolí najdete zámek Křtiny nebo Alexandrovu rozhlednu, vilu Tugendhat, která se zapsala také na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V nedalekých Bučovicích najdete renesanční zámek, židovský hřbitov nebo Muzeum Bučovice. Vydat se můžete třeba na rozhlednu Bukovanský mlýn, památník Mohyla míru, zámek Kyjov, Vlastivědné muzeum Kyjov, zámek Slavkov u Brna, renesanční zámek Nové Zámky, barokní zámek Milotice, rozhlednu Johanka u Hýsel nebo pseudogotický zámek Bzenec.
Z ubytování v Brně si jistě vyberete.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21249 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz