Zámek Lnáře
Lnáře
Barokní zámek Lnáře se nachází v stejnojmenné obci s přibližně 760 obyvateli, okres Strakonice, kraj Jihočeský.Historie zámkuPrvními majiteli lnářského panství byli vladykové ze Lnář, později za své služby králi povýšení na rytíře. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1313, kde se hovoří o Oldřichu ze Lnář, který doprovázel krále Jana Lucemburského při jeho výpravě do Vlach. Jeho potomci prozí…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Lnáře
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Strakonice
- Obec
- Lnáře
- Telefon
Barokní zámek Lnáře se nachází v stejnojmenné obci s přibližně 760 obyvateli, okres Strakonice, kraj Jihočeský.
Historie zámku
Prvními majiteli lnářského panství byli vladykové ze Lnář, později za své služby králi povýšení na rytíře. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1313, kde se hovoří o Oldřichu ze Lnář, který doprovázel krále Jana Lucemburského při jeho výpravě do Vlach. Jeho potomci prozíravě předpokládali, že zakládání rybníků by mohlo panství hospodářsky zajistit a nemýlili se. Založili tradici, na které se v pozdější době podílel i nejslavnější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan.
Rozkvět zámku
Pro zdejší panství bylo charakteristické, že se zde majitelé často střídali. Po původních majitelích přišli Zmrzlíkové, kteří koketovali s husitstvím a díky tomu uchránili své statky od zničení. Pak přišli Šterneberkové a na konci 16. století se majitelem stal Volf Novohradský. Ten do kroniky zámku učinil významný zápis. Za jeho držení se staly Lnáře centrem českých stavů a byly zde formulovány požadavky na vydání Rudolfova Majestátu o náboženské svobodě. Byl to právě Wolf, kdo pozval Jakuba Krčína, a i díky jeho práci zbohatl natolik, že si mohl dovolit přestavbu staré tvrze v renesanční zámeček, jehož vchod ozdobil dvěma erby: svým a po manželce šternberským. Před svou smrtí v roce 1609 dostoupal na vrchol své kariéry. Zastával totiž funkci nejvyššího komorníka Království českého.
Dalším z majitelů, jemuž dovolila jeho finanční situace stavební úpravy, byl Aleš Vratislav z Mitrovic. Ten zahájil v roce 1666 stavbu raně barokního zámku vedle původní gotické tvrze renesančně přestavěné. Jeho následovník Tomáš Zacheus dokončil stavbu zámku v roce 1685 a v témže roce zde založil klášter bosých Augustiniánů. Majiteli zámku byli později Küniglové, Sporckové, hrabě Thun-Hohenstein - Biskup pasovský, Lünckerové z Lutzenwicku a poslední majitelé s modrou krví Lilgenauové. Poté si pohodlí zámeckých místností a klid při rybaření na březích mnoha rybníků užívali soukromí majitelé.
Setkání tří armád
V květnu 1945 se dočkaly Lnáře své dějinné chvíle. Setkaly se zde totiž tři osvoboditelské armády: americká, sovětská a armáda generála Vlasova. Na zámku byli ubytováni američtí vojáci a přespal zde i generál Vlasov. V letech 1972 - 1985 byl zámek rekonstruován a sloužil jako rekreační a zasedací sídlo československé vlády. V roce 1993 byl v restituci vrácen potomkům JUDr. Vaníčka, posledního majitele a ti jej v roce 1999, tedy 333 let od založení zpřístupnili veřejnosti. Na zámku se kromě prohlídek konají svatební obřady, koncerty a jiné společenské akce.
Podoba zámku
Barokní zámek Lnáře upoutá návštěvníky jedinečnou freskovou výzdobou nečekané krásy a zachovalosti. Prohlídka lnářského zámku je procházka antickou mytologií zobrazenou na freskách, což je možné shlédnout v rámci prohlídkových okruhů s průvodcem. Bez průvodce je přístupné rybářské muzeum v jehož prostorách jsou současně instalovány i příležitostné výstavy. Nástropní freska ve velkém sále znázorňující celé antické božstvo, které se shromáždilo při příležitosti svatby Dia s Hérou. V bohatě zdobené kapli můžeme shlédnout fresky s biblickými motivy. Štuková výzdoba tvoří s freskami harmonický celek nebývalé krásy.
Tipy na výlet
V nedalekém okolí se nachází tvrz Kadov, v pozdější době přestavěná na sýpku, nebo Kadovský viklan. V Blatné můžete navštívit městské muzeum a krásný renesanční vodní zámek. V Chanovicích je k vidění zámek Deuferovy Lažany a zámek Chanovice.
Ubytovat se můžete přímo v zámku Lnáře.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19372 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz